مونو تست Mono T. Mono test

* نام آزمایش:        

 Mono   test

 

*نام های دیگر آزمایش:

مونو تست، تيتر آنتي‏بادي هتروفيل Heterophile antibody titer

 

*  چرا و چه موقع درخواست می شود:

اين تست برای تشخیص و کمک به تشخیص مونونوکلئوز عفونی است. هنگامی که شخص، به ويژه فرد نوجوان، علائم مونونوکلئوز شامل تب، سردرد، گلودرد، غدد متورم در گردن يا زير بغل، و ضعف و خستگی مداوم دارد، درخواست مي‏شود.

 

* نمونه مورد نیاز:

نمونه خون وریدی

 

* دانستنیهای بیشتر:

بیماری منونوکلئوز عفونی یک بیماری حاد، مسری، خوش خیم و خود محدود شونده سیستم رتیکولوآندوتلیال می باشد که بر اساس 3 دسته نشانه های زیر تشخیص داده می شود .

1.   علائم بالینی

2.   آزمایش های هماتولوژی

3.   آزمایش های سرولوژی

نوزادان سه ماهه تا افراد 70 ساله به بیماری منونوکلئوز عفونی مبتلا می شوند ولی اکثرا در گروه سنی 15 تا 25 سالگی و بیشتر در مدارس و سربازخانه ها دیده می شود.

انتقال این بیماری معمولا به وسیله سلول های آلوده به ویروس که در بزاق افراد مبتلا فراوان است انجام می گیرد به همین دلیل این بیماری را بیماری بوسه (Kissing disease) نیز می گویند. علائم بالینی این بیماری عبارتست از بیحالی به طور مداوم، احساس ناخوشی (malaise) تب، سردرد (معمولا در پشت حدقه چشم)، التهاب شدید گلو، بزرگ شدن گره های لنفاوی گردن و بزرگ شدن کبد و طحال می باشد. همچینین یرقان و بی اشتهایی همراه با تهوع و استفراغ، ناراحتی های قلبی و عصبی، کم خونی همولیتیک و بندرت پور پورا بعلت کاهش پلاکت ها (Thrombocytopenic purpura) دیده میشود. تغییرات هماتولوژی در بیماری منونوکلئوز عفونی شامل افزایش تعداد لنفوسیت های خون است 12 الی 18 روز پس از ظهور علائم بالینی ظهور می کند. تعداد گلبول های سفید افزایش قابل ملاحظه ای نموده (بین 10 تا 20 هزار) که بیش از 20%  لنفوسیت های آن غیر طبیعی(Atypical) است. عامل بیماری منونوکلئوز عفونی، ویروس EBV (Epstein - Barr virus) است.

عفونت های دیگر که علائم بالینی شبیه منونوکلئوز عفونی دارند عبارتند از:

1-         عفونت با سیتومگالوویروس

2-         عفونت با توکسو پلاسما گوندی

3-         عفونت با آدندوویروس ها

4-         عفونت با هرپس ویروس ها

5-         عفونت با سرخچه

6-         هپاتیت ویروسی

معمولا 3 تا 6 درصد بیماران مبتلا به منونوکلئوز عفونی دارای بثورات جلدی (Rash) هستند که با مصرف آنتی بیوتیک پنی سیلین، افزایش یافته و به 69 تا 100 درصد می رسد.

دوره کمون این بیماری 42 تا49 روز است. بیماری با علائم بالینی مبهمی آغاز می شود و در انتهای هفته سوم این علائم از بین می روند.

 

* مقادیر طبیعی:

منفی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 13 نفر

بازدید های امروز: 65 نفر

بازدید های دیروز: 356 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 963293 نفر


نقشه سایت


تماس با ما