تست باکتری معده H.Pylori IgA Anti Helicobacter IgA (Elisa)

* نام آزمایش:

  Helicobacter Pylori Test

* نام‌های دیگر آزمایش:

H.Pylori IgM, H.Pylori IgA, H.Rylori IgG, UBT, Urea Breath Test, H.Pylori stool Ag

* چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

در ناراحتي هاي معده و كساني كه مشكوك به عفونت  H.Pylori هستند، میزان این انتی بادی اندازه گیری می شود.IgA که قبل از IgG ترشح می شود مانع اتصال باکتری به سلول اپی تلیال می گردد.

* نمونۀ مورد نیاز:       

نمونه خون وریدی، مدفوع، نمونۀ بافت معده یا انجام آزمایش از طریق بازدم.

* آمادگی قبل از انجام آزمایش:

براساس روش‌هایی که پزشک درخواست می‌نماید یا آزمایشگاه انجام می‌دهد ممکن است آمادگی‌های خاصی مانند پرهیز از مصرف بعضی از مواد غذایی یا داروها نیاز باشد و همچنین احتمال دارد آمادگی خاصی احتیاج نباشد. قبل از انجام آزمایش با پزشک خود و یا با تکنسین آزمایشگاه مشورت نمایید.

* دانستنی‌های بیشتر:

مقادير بيشتر از 50 AU/ml بيانگر درگيري اخير با عامل عفونت يا فاز حاد بيماري در نظر گرفته شده است.

- موارد افزایش: عفونت هلیکوباکتر پیلوری

 H.Pylori دلیل اصلی زخم‌های شایع گوارشی می‌باشد. این باکتری در کشورهای در حال توسعه شیوع بیشتری دارد. آلودگی به این باکتری باعث کاهش توان معده در تولید موکوس می‌شود و معده را در برابر اسید ضعیف می‌نماید. هلیکو همچنین می‌تواند باعث ایجاد سرطان معده شود. محیط اسیدی معده توان از بین بردن بسیاری از مواد و بافت‌ها را دارد ولی این باکتری به وسیلۀ آنزیم خاصی که دارد (اوره‌آز، Urease) می‌تواند در محیط اسیدی معده زندگی کند. درمان این باکتری به وسیلۀ ‌ترکیبی از آنتی بیوتیک‌ها و داروهای دیگر صورت می‌گیرد. بعضی از نشانه‌های این بیماری عبارتند از: درد ناحیۀ شکمی‌که همیشگی نیست، از دست دادن وزن، عدم هضم کامل غذا، نفخ، تهوع و آروغ زدن. در صورتی‌که نشانه‌هایی از جمله درد شدید و ناگهانی معده و مدفوع حاوی خون یا سیاه رنگ مشاهده شد و یا هنگام استفراغ دفع خون نیز رخ داد باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

بعضی از روش‌های تشخیص هلیکوباکتر:

:H.Pylori Anti Body  بعد از ورود هر عامل زندۀ خارجی به بدن، ذراتی به نام آنتی‌بادی تولید می‌شود این آزمایش با سنجش آنتی بادی‌هایی که بر علیه این باکتری در بدن ساخته می‌شوند، نتیجه می‌گیرد که باکتری در بدن وجود دارد یا خیر. از فواید این آزمایش این است که نیاز به آمادگی خاصی ندارد و بعد از مصرف داروها نشان می‌دهد که در دراز مدت داروها مؤثر بوده‌اند یا خیر و از معایب آن عدم تشخیص سریع باکتری بعد از ورود به بدن می‌باشد (در حالت طبیعی حداقل 10 روز طول می‌کشد تا بعد از ورود باکتری میزان آنتی بادی‌های تولید شده توسط بدن به حد قابل اندازه‌گیری  توسط آزمایش برسند).

H.Pylori Stool Antigen : زمانی که باکتری در معده و یا دستگاه گوارش وجود داشته باشد از طریق مدفوع دفع می‌شود از این رو در آزمایش بررسی H.Pylori، باکتری مربوطه ی در مدفوع افت می‌شود.

Tissue Biopsy : این روش نیازمند انجام آندوسکپی می‌باشد. در این روش لولۀ بسیار باریکی که نوک آن دارای دوربینی کوچک است از طریق دهان و مری وارد معده شده بعد از تصویر برداری از نقاط مختلف و در صورت وجود نقاط آسیب دیدۀ معده، قسمتی از لایۀ آستری معده را برداشت می‌نماید. این قسمت از بافت معده جهت بررسی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می‌شود که با روش‌های مختلف وجود و یا عدم وجود باکتری در بافت معده مشخص می‌شود.

Urea Breath Test : در این روش ابتدا به فرد، مایعی حاوی کربن رادیواکتیو داده می‌شود (در بعضی از آزمایشگاه‌ها کپسولی حاوی کربن رادیواکتیو همراه آب مصرف می‌شود). در صورتی‌که باکتری وجود داشته باشد این کربن رادیواکتیو را تبدیل به دی اکسید کربن رادیو اکتیو می‌نماید. سپس به بیمار کارتی داده می‌شود که می‌باید درون آن بازدم نماید. موادی در این کارت وجود دارد که دی اکسید کربن رادیواکتیو را جذب می‌نماید و براساس آن میزان تولید گاز CO2 و میزان‌ تراکم باکتری را نیز می‌توان گزارش کرد. در بعضی روش‌ها ابتدا کارتی را به عنوان شاهد به بیمار می‌دهند که در آن می‌دمد سپس کربن رادیواکتیو را مصرف می‌کند و دوباره در کارت دیگری می‌دمد. پس از مقایسۀ نتایج، نتیجۀ آزمایش  گزارش می‌شود. این آزمایش محدودیت‌های زیادی از جمله محدودیت‌های غذایی و دارویی دارد ولی آزمایشی قابل اتکا است و نتایجی دقیق دارد.

* مقادیر طبیعی:

Positive     : >20

Borderline : 15-20

Negative    : <15

 

 

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 80 نفر

بازدید های امروز: 871 نفر

بازدید های دیروز: 2189 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 1027959 نفر


نقشه سایت


تماس با ما