آنتی بادی IgG سیتومگالوویروس CMV IgG CMV IgG (Elisa)

* نام آزمايش:

آنتي بادي CMV IgG

* نام های دیگر آزمایش:

Cytomegalovirus Antibody, IgG و CMV IgG و آنتی بادی IgG سیتومگالوویروس

* آزمایشهای مرتبط:

Epstein Barr Virus (EBV), Herpes Simplex Virus, Varicella Zoster Virus (VZV or chickenpox), Antibody Tests, TORCH

* شرایط نمونه گیری:

آمادگي خاصي لازم نيست

* نوع نمونه:

نمونه خون از ورید بازو

* چرا و چه موقع درخواست می شود:

اگر پزشک مشکوک است كه فرد در حال حاضر یا اخيرا عفونت سیتومگالوویروس (CMV) داشته یا اگر مهم است پزشك بداند كه فرد تا به حال عفونت CMV داشته مثلا قبل از دریافت پیوند عضو، اين تست درخواست مي شود.

هنگامی که فرد بالغ جوان، زن باردار و یا فردی با ضعف سیستم ایمنی علایم شبه آنفولانزا دارد که عفونت CMV را تداعي مي كند؛ وقتي که نوزاد دارای ناهنجاری های متعدد مادرزادی است، یرقان یا کم خونی بي دليل، و/ یا هنگامی که نوزاد حالت تشنج و یا مشکلات رو به رشدی دارد که ممکن است به دلیلCMV باشد درخواست مي شود.

* دانستنی های بیشتر:

براي شناسایی خود ویروس، نمونه ممكن است خون، ادرار، خلط، مایع آمنیوتیک، مایع مغزی نخاعی، مایع دئودنوم (دوازدهه) یا بافت های دیگر بدن باشد.

تست CMV، يا شامل اندازه گیری آنتی بادی هاي CMV، پروتئین هاي ایمن ایجاد شده در پاسخ به قرار گرفتن در معرض CMV است، و یا تشخیص خود ویروس است. ویروس می تواند در طی عفونت فعال، با كشت CMV یا با تشخیص مواد ژنتیکی ویروس (DNA آن) در نمونه مايع يا بافت شناسايي شود.

تست CMV برای تعیین وجودعفونت فعال در فرد داراي علائم استفاده می شود. گاهی اوقات ممکن است برای کمک به تعیین وجود عفونت قبلي و در نتیجه مصونيت بدن به عفونت اولیه درخواست شود.

تست آنتی بادی را می توان مورد استفاده قرار داد برای تعیین اين كه آيا فرد در گذشته يا اخيرا در معرض ويروس قرار گرفته يا نه. دو نوع آنتی بادی CMV وجود دارد که در پاسخ به عفونت CMV تولید مي شوند، IgM و IgG، كه یک یا هر دو ممکن است در خون يافت شوند.

آنتی بادی هاي IgG توسط بدن چند هفته بعد از عفونت CMV اولیه تولید مي شوند و بدن را از عفونت اولیه محافظت مي كنند. سطح IgG در طي عفونت فعال افزایش مي يابد، سپس با برطرف شدن عفونت CMV و غیر فعال شدن ویروس، تثبیت می شود. پس از اینکه فرد در معرض CMV قرار گرفت، مقدار قابل اندازه گیری آنتی بادی IgG سیتومگالوویروس را برای باقي عمر در خون خواهد داشت. تست آنتی بادی IgG CMV را مي توان همراه با آزمایش IgM، برای کمک به تأیید وجود عفونت اخیر یا قبلی CMV مورد استفاده قرار داد.

در افرا با ضعف سيستم ايمني، ممكن است با وجود فعال بودن ، مقدار IgM و IgG پايين تر از حد انتظار باشد.

* مقادیر طبیعی:

Negative  :<0.9

Borderline :0.9-1.09

Positive    :>1.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 13 نفر

بازدید های امروز: 63 نفر

بازدید های دیروز: 356 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 963291 نفر


نقشه سایت


تماس با ما