اگلوتی نین های سرد Cold Agglutiinin Cold Agglutinin

* نام آزمایش:

cold/Agglutination

 

* نام های دیگر آزمایش:

آزمایش اگلوتی نین های سرد  

 

* نمونه موردآزمایش:

نمونه خون وریدی

 

* چرا و چه موقع درخواست می شود:

عفونت مایکو پلاسما پنومونیه -مونو نوکلئوز عفونی-مالتیپل میلوما

 

دانستنی های بیشتر:

اگلوتین های سرد به دسته ای از اتوآنتی بادیهای گفته می شود که با بعضی از آنتی ژن های گروه خونی در سطح گلبولهای قرمز در حرارت پائین تر از حرارت طبیعی بدن واکنش نشان میدهند.

این آنتی کرهای سرد ماکروگلبولین هایی هستند که در حرارت های 32-28 درجه فعالیت داشته اگر همولیز کننده باشند در حضور کمپلمان و PH=6.3 بوده از طرفی چسبندگی این آنتی کرها به گلبول قرمز کامل - فوری و قابل برگشت است .

آگلوتیناسیون سرد ، آنتی بادی هایی معمولا از نوع IgM هستند که باعث می شوند تا گلبولهای قرمز خون در دمای های پائین به هم بچسبند.افزایش گذرای این آنتی بادی ها در طول بیماری های عفونی ویژه و مشخصا در پنومونی های آتیپیک ، مشهود است.مقادیر اندک ممکن است در انسان های سالم هم وجود داشته باشد.این آزمایش به طرز مطمئنی این پنومونی ها را در عرض 1 الی 2 هفته بعد از شروع شناسایی می کند.

هر چند آگلوتینین های سرد در دمای مرکزی بدن بی اثر می باشند ، برخی در نواحی باز پوست در دماهای 28 درجه الی 32 درجه سانتی گراد فعال می شوند و ایجاد رنگ پریدگی و آکروسیانوز می کنند (سندرم رینود).

همچنین بی حسی دستها و پاها را ایجاد می کنند. تجمع آگلوتیناسیون وسیع تمام نمونه خون هنگامی که آن را تا دمای -20 درجه سرد کنیم دیده می شود که اوج آن در 4 درجه بوده و دمایی که در آن تغییرات با گرم کردن برگشت پذیر هستند 37 درجه می باشد.با این وجود ، پس از گرم کردن هم کمپلمان ها روی سلول باقی بیماران دارای تیترهای بالای آگلوتین های سرد ، مثل کسانی که میتلا به پنومونی آتیپیک اولیه هستند ، ممکن است پس از تماس مکرر با سرما ، دچار آنمی همولیتیک حاد گذرا شوند. بیماران دارای تیترهای دائما بالا ، ممکن است دچار آنمی همولیتیک مزمن گردند.

· موارد افزایش: عفونت مایکو پلاسما پنومونیه -مونو نوکلئوز عفونی-مالتیپل میلوما

 

* مقادیرطبیعی:

Up to 1/8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 21 نفر

بازدید های امروز: 249 نفر

بازدید های دیروز: 606 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 961802 نفر


نقشه سایت


تماس با ما