آنتي بادي IgM توكسوپلاسما Toxo IgM Toxo IgM (Elisa)

* نام آزمايش:

 Toxo IgM

 

* نام های دیگر آزمایش:

Toxoplasma gondii Antibodies, IgM و Toxo IgM و آنتي بادي IgM توكسوپلاسما

 

* آزمایش های مرتبط:

TORCH; CSF Analysis; Amniotic Fluid Analysis

 

* شرایط نمونه گیری:

آمادگي خاصي لازم نيست

 

* نمونه مورد آزمایش:

نمونه خون از ورید بازو

 

* چرا و چه موقع درخواست می شود:

اين تست برای تشخیص عفونت توکسوپلاسما گونديی در زن باردار، جنین، یا در فرد دچار نقص ایمنی با علائم شبه آنفولانزا؛ گاهی اوقات برای تعیین اینکه آیا فرد قبلا آلوده شده است یا برای کمک به تعیین اين كه آيا عوارض، ناشي از عفونت فعال توکسوپلاسما است؛ يا هنگامی که زن باردار یا فرد دچار نقص ایمنی، در معرض توكسوپلاسما گونديی قرار گرفته است و/ یا علائم شبه آنفولانزا یا عفونت شدید چشم یا مغز دارد که پزشك مشکوک است ناشي از توکسوپلاسموز باشد، درخواست مي شود.

 

* دانستنی های بیشتر:

 توکسوپلاسما یک انگل پروتوزوایی داخل سلولی اجباری است که انسان و سایر پستانداران را آلوده می کند آلودگی با این انگل گستره جهانی داشته و عفونتهای انسانی بسیار شایع است . توکسوپلاسموز در دو موقعیت بالینی دارای اهمیت خاص است ،اول عفونتهای منتقله به جنین و دوم به عنوان شایع ترین عفونت فرصت طلب دستگاه عصبی مرکزی در افراد مبتلا به ایدز . این انگل در عفونتهای مادر زادی می تواند سبب هیدروسفالی ،عقب ماندگی ذهنی و کوریورتینیت شود .

آنتی بادی هاي IgM اولین آنتي باديها هستند كه توسط بدن در پاسخ به عفونت توکسوپلاسما توليد مي شوند. آنها در بيشتر افراد، در طي یک یا دو هفته پس از مواجهه اولیه، وجود دارند. تولید آنتی بادی IgM برای یک دوره زمانی کوتاه مدت بالا می رود و سپس کاهش مي يابد. در نهایت، گاهی اوقات ماهها پس از عفونت اولیه، سطح (تیتر) آنتی بادی IgM توکسوپلاسما در اکثر افراد کمتر از سطح قابل تشخیص مي شود. هنگامی که توکسوپلاسما گونديی خفته، فعال مي شود، و/ یا وقتی که فرد دارای عفونت مزمن است، ممکن است IgM اضافی تولید شود. آنتی بادی هاي IgM تنها نوع تولید شده توسط جنین است. هنگامی که اين آنتي بادي ها در نوزاد وجود دارند، عفونت مادرزادی را نشان مي دهند.

در چه شرایطی تست کاهش می یابد

سطح آنتی بادی IgM در افراد دچار نقص ایمنی با اين كه توکسوپلاسموز فعال دارند، ممکن است پایین تر از حد انتظار باشد.

تست آنتی بادی توکسوپلاسما گونديي به طور روتين براي زنان باردار درخواست نمي شود، اما ممکن است هنگامی که پزشک می خواهد تعیین كند كه آیا زن قبلا توکسوپلاسموز داشته و هنگامی که او در معرض مدفوع گربه، گوشت خام یا خوب پخته نشده، یا آب یا غذای آلوده قرار گرفته است، درخواست شود. هنگامی که تست آنتی بادی منفی است، اما شك و ترديد هنوز هم بالا است، آزمايش ممکن است یک یا چند بار در طول دوران بارداری تکرار شود. تست آنتی بادی ممکن است براي فرد داراي سیستم ایمنی ضعیف، زمانی که علائم بیماری شبه آنفولانزا دارد و براي هر کسی که دارای علائم یا عوارضي است که توکسوپلاسموز را تداعي مي كند، درخواست مي شود.

در اغلب موارد ، تست مثبت آنتی بادی IgM باید با استفاده از روش آزمايش دیگري تأیید گردد، به طور شاخص، با ارسال نمونه به آزمایشگاه مرجعي که اختصاصي آزمایش توکسوپلاسموز است

 

* مقادیر طبیعی:

 

Negative   :< 0.9

Borderline:0.9-1.09

Positive     :>1.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 9 نفر

بازدید های امروز: 49 نفر

بازدید های دیروز: 356 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 963277 نفر


نقشه سایت


تماس با ما