آنتي ميتوكندريال آنتي بادي AMA(Mito) Anti mitochondrial AB (IF)

* نام آزمايش:

 (AMA  )آنتي ميتوكندريال آنتي بادي

 

* نام های دیگر آزمایش:

Antimitochondrial Antibody and Antimitochondrial M2 Antibody و AMA وMitochondrial Antibody

 آنتي ميتوكندريال آنتي بادي و آنتی بادی ضد میتوکندریایی M2

 

* آزمایشهای تکمیلی:

Antineutrophil cytoplasmic antibody (ANCA), Liver/Kidney microsomal antibody, Alkaline phosphatase (ALP), Alanine aminotransferase (ALT), Liver panel, Smooth muscle antibody (SMA), Antinuclear antibody (ANA), GGT, CRP, PT, Albumin, Bilirubin

 

* شرایط نمونه گیری:

آمادگي خاصي لازم نيست

 

* نوع نمونه:

نمونه خون از ورید بازو

 

* چرا و چه موقع درخواست می شود؟

اين تست برای کمک به تشخیص سیروز صفراوی اولیه (PBC) است.

هنگامی که پزشک مشکوک است كه فرد ممکن است بيماري خودايمني PBC داشته باشد، درخواست مي شود.

 

* دانستنی های بیشتر:

این آزمایش مقدار آنتی بادی های ضد میتوکندریایی (AMA) موجود در خون را اندازه گیری می كند. افزایش تولید AMA شديدا با سیروز صفراوی اولیه (PBC) همراه است. PBC، اختلال خود ایمنی است که موجب التهاب و زخم شدن مجاری صفراوی داخل کبد به علت تخریب کبدی پيشرونده و انسداد جریان صفرا مي شود. اغلب در زنان بین سنین 35 و 60 یافت می شود.

در چه شرایطی تست افزایش می یابد

افزایش سطح AMA در کولانژیت اسکلروزه اولیه و ثانویه، بیماری های کبدی ناشي از بیماری التهاب مزمن روده و انسداد مجرای صفراوي نيز دیده می شود.

در چه شرایطی تست کاهش می یابد

مقدار پایین AMA ممکن است در بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن فعال، هپاتیت خودايمني، انسداد کبد یا صفرا و با بیماری های عفونی مانند سفلیس یا هپاتیت عفونی حاد موجود باشد. همچنین ممکن است در بیماران مبتلا به سایر اختلالات و بیماری های اتوایميون نظير لوپوس، آرتریت روماتوئید، سندرم شوگرن، اسکلرودرمي و تیروئیدیت باشد موجود.

سطوح AMA ممکن است در کودکان و در افراد با سیستم ایمنی ضعيف، پايين تر باشد. سطح AMA، به شدت علائم PBC و یا پیش آگهی بیمار مرتبط نيست.

AMA و AMA - M2 به تنهايي PBC تشخیصی را تشخيص نمي دهند، اما همراه با سایر آزمایش ها و علائم بالینی، PBC تشخیص داده می شود. هنگامی که سطح قابل توجهی از AMA و AMA - M2 وجود دارد و پزشک به PBC مشکوک است، ممکن است بیوپسی کبد برای بررسي علائم مشخصه سیروز صفراوی اولیه در بافت کبد انجام شود

 

* مقادیر طبیعی:

 

<0.8 :  Negative

0.8-1.2:Equivocal

>1.2: Positive

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 12 نفر

بازدید های امروز: 44 نفر

بازدید های دیروز: 340 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 959548 نفر


نقشه سایت


تماس با ما