بررسی هپاتیت B HBs- Ag (ECL) HBs- Ag (ECL)

* نام آزمایش:

HBsAg 

 

* نام های دیگر آزمایش:

Hepatitis B surface antigen

 

* آزمایش های تکمیلی:

Hepatitis A; Hepatitis C; Acute Viral Hepatitis Panel; Liver panel; Bilirubin; AST; ALT; GGT

 

* شرایط ناشتایی:

شرایط  خاصي لازم نيست

 

* نوع نمونه:

نمونه خون از ورید بازو

 

* جرا و چه موقع درخواست می شود:

درتشخیص Hbs Ag (آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت B) و بیماری هپاتیت حاد یا مزمن ناشی از آن بکار می رود.

 

* دانستنی های بیشتر:

اين تست برای شناسایی، تشخیص و/ یا پي گيري روند عفونت با ویروس هپاتیت B، یا برای تعیین اینکه آیا واکسن هپاتیت B، سطح دلخواه مصونیت را تولید کرده است؛ يا اگر فرد علائم عفونت هپاتیت B را دارد یا احتمالا در معرض ویروس هپاتیت B قرار گرفته است؛ اگر فرد مبتلا به بیماری مزمن کبدی ناشي از برخی علل دیگر است؛ اگر فرد واکسن هپاتیت B دریافت کرده است؛ اگر فرد در حال درمان HBV است، درخواست مي شود.

برخی از دلایل ثانویه براي انجام تست عبارتند از: غربالگري برای عفونت هپاتیت B در جمعیت های در معرض خطر یا در اهداء کنندگان خون، برای تعیین حامل بودن فرد، برای تشخیص عفونت قبلی (مصونيت بعدي) ، و تعیین افزايش مصونیت ناشي از واکسن.

گروه های زیر از نظر HBsAg مورد آزمایش قرار مي گيرند: کارکنان مراكز بهداشتي که از طریق بریدگی های تصادفی، فرورفتن سوزن در دست و غیره، منبع احتمالی عفونت هستند؛ مردانی که رابطه جنسی با مردان ديگر دارند؛ افرادی که آنزیم های کبدی (ALT و AST) بالا بدون علت شناخته شده دارند؛ افراد با شرایط پزشکی خاص که نیاز است سیستم ایمنی آنها سرکوب می شود؛ زنان باردار؛ افرادی که در تماس نزدیک با فرد آلوده به HBVهستند؛ افراد آلوده به HIV.

 

چندين تست مختلف وجود دارد که می توانند برای شناسایی عفونت فعلی یا قبلی HBV مورد استفاده قرار گيرند. برخی از این آزمایش ها، آنتی بادی های تولید شده در پاسخ به عفونت HBV را شناسایی مي كنند؛ برخي از آنها آنتی ژن های ویروسی را شناسايي مي كنند، در حالی که بقيه، DNA ویروسی را تشخیص مي دهند. آنها را می توان برای غربالگری عفونت در غياب علائم، براي تعیین حاد یا مزمن بودن عفونت، یا برای پايش عفونت مزمن مورد استفاده قرار داد.

پروتئین آنتی ژن سطحی هپاتیتB (HBsAg) که روي سطح ویروس قرار دارد، در عفونت های حاد و مزمن HBV در خون وجود خواهد داشت. اغلب برای غربالگري و تشخیص عفونت HBV استفاده می شود؛ اولین شاخص هپاتیت B حاد است و اغلب مردم آلوده را قبل از ظهور علائم شناسايي مي كند؛ در طول دوره بهبود، غیرقابل بازيابي در خون است؛ راه اصلی برای شناسایی افراد مبتلا به عفونت مزمن است.

 

* مقادیر طبیعی:

Negative           : <1.0

Weakly positive : 1.1-2.0

Positive            : >2.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 19 نفر

بازدید های امروز: 313 نفر

بازدید های دیروز: 606 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 961866 نفر


نقشه سایت


تماس با ما