بررسی هپاتیت B HBeAg HBeAg (ECL)

* نام آزمايش:

HBeAg

 

* نام های دیگر آزمایش:

Hepatitis B e antigen

 

 * آزمایشهای تکمیلی:

Hepatitis A; Hepatitis C; Acute Viral Hepatitis Panel; Liver panel; Bilirubin; AST; ALT; GGT

 

* شرایط ناشتایی:

شرایط خاصي لازم نيست

 

* نوع نمونه:

نمونه خون از ورید بازو

 

* چرا و چه موقع درخواست می شود:

اين تست برای شناسایی، تشخیص و/ یا پي گيري روند عفونت با ویروس هپاتیت B، یا برای تعیین اینکه آیا واکسن هپاتیت B، سطح دلخواه مصونیت را تولید کرده است؛ يا اگر فرد علائم عفونت هپاتیت B را دارد یا احتمالا در معرض ویروس هپاتیت B قرار گرفته است؛ اگر فرد مبتلا به بیماری مزمن کبدی ناشي از برخی علل دیگر است؛ اگر فرد واکسن هپاتیت B دریافت کرده است؛ اگر فرد در حال درمان HBV است، درخواست مي شود.

برخی از دلایل ثانویه براي انجام تست عبارتند از: غربالگري برای عفونت هپاتیت B در جمعیت های در معرض خطر یا در اهداء کنندگان خون، برای تعیین حامل بودن فرد، برای تشخیص عفونت قبلی (مصونيت بعدي) ، و تعیین افزايش مصونیت ناشي از واکسن.

 

* دانستنی های بیشتر:

چندين تست مختلف وجود دارد که می توانند برای شناسایی عفونت فعلی یا قبلی HBV مورد استفاده قرار گيرند. برخی از این آزمایش ها، آنتی بادی های تولید شده در پاسخ به عفونت HBV را شناسایی مي كنند؛ برخي از آنها آنتی ژن های ویروسی را شناسايي مي كنند، در حالی که بقيه، DNA ویروسی را تشخیص مي دهند. آنها را می توان برای غربالگری عفونت در غياب علائم، براي تعیین حاد یا مزمن بودن عفونت، یا برای پايش عفونت مزمن مورد استفاده قرار داد.

پروتئین آنتی ژن e هپاتیتB (HBeAg) توسط همانندسازي فعالانه ویروس هپاتیت B، توليد و در خون آزاد مي شود. بر خلاف آنتی ژن سطحی، آنتی ژن e فقط زمانی که ویروس HBV به طور فعال همانندسازي مي كند، در خون یافت مي شود. HBeAg اغلب به عنوان نشانگر توانایی بانتشار ویروس به افراد دیگر استفاده می شود. همچنین ممکن است براي پايش درمان مؤثر مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، برخی از انواع HBV وجود دارند که آنتی ژن e را نمی سازند. در مناطقی که این گونه از HBV رايج است، آزمایش برای HBeAg خيلي مفید نمی باشد.

 

* مقادیرطبیعی:

Negative          :<1

Weakly Positive:1.1-2.0

Positive            :>2

 

 

 

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 8 نفر

بازدید های امروز: 60 نفر

بازدید های دیروز: 294 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 959858 نفر


نقشه سایت


تماس با ما