هموگلوبین Hb Hemoglobin

* نام تست:

Hb

 

* نام انگلیسی تست:

Hemoglobin

 

* چرا و چه موقع درخواست می شود :

اندازه‌گیری مقدارکلی هموگلوبین، به نوعی نشان‌هنده تعداد گلبول‌های قرمز است.

 

* شرایط ناشتایی :

نیازی به ناشتا بودن نیست

 

* توضیح راجع به تست:

بخش عمده از گلبول های سرخ بدن است. این ماده انواع مختلفی دارد که هدف از انجام این تست خاص اندازه هموگلوبین تام است. در نتایج آزمایش در آزمایشگاههای مختلف ممکن است به صورتهای مختلفHb ، HGB نوشته شود. همه این ها مخفف کلمه هموگلوبین میباشد که یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده گلبول های قرمز است و با اکسیژن ترکیب شده و آن را در خون حمل می کند. این ماّده که در آن آهن به کار رفته، جایگاه های مختلفی برای ترکیب با اکسیژن دارد. هموگلوبین در جایی که اکسیژن زیاد وجود دارد با آن ترکیب میشود و در محیط کم اکسیژن، آن را آزاد میکند. اندازه گیری مقدارکلی هموگلوبین، به نوعی نشان دهنده تعداد گلبولهای قرمز است.

 

* محدوده بحرانی:

هموگلوبین کمتر از  ٥ و بیش از ٢٠ گرم درصد مقادیر بحرانی و قابل بررسی به حساب می آیند و  نیازمند رسیدگی فوری هستند.

 

* در چه مواردی Hb کاهش یا افزایش می یابد؟

همان دلایلی که باعث کاهش گلبولهای قرمز می شوند، با تخریب هموگلوبین، مقدار آن را هم کم می کنند. کمخونی، خونریزی شدید، برخی سرطان ها، سوءتغذیه، بیماری لوپوس، بیماریهای کلیوی و بزرگی طحال موجب کاهش هموگلوبین میشوند.  مصرف آنتی بیوتیک ها، آسپیرین و ایندومتاسین و همچنین داروهای ضدسرطان از مقدار هموگلوبین خون می کاهند اما مشکلات ریوی، سوختگی شدید، نارسایی مزمن ریه و از دست دادن زیاد آب بدن (دهیدراسیون) مقدار این ماده حیاتی را افزایش میدهند.  داروهای جنتامایسین و متیل دوپا هم میزان هموگلوبین را میافزایند.

 

مقدار هموگلوبین در حاملگی کاهش مییابد، چون با اینکه خون سازی کمی بیشتر شده است، اما حجم مایع بدن و خون بالا رفته و مقدار  تام هموگلوبین در هر دسی لیتر کاهش مییابد. زندگی در ارتفاعات هم به خاطر نیاز بیشتر بدن به اکسیژن و کمبود اکسیژن محیط، باعث تولید بیشتر هموگلوبین میشود. در طحال اغلب سلولهای پیر خون تخریب میشوند. بزرگ شدن طحال، یعنی تخریب بیشتر سلولها که به دنبال آن کاهش گلبول های قرمز و هموگلوبین رخ میدهد.

 

 

* مقادیر طبیعی :

          

مردان      18-13   گرم درصد

زنان        16-11   گرم درصد

نوزادان     23-14   گرم درصد

 

 

 

 

           

 

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 12 نفر

بازدید های امروز: 234 نفر

بازدید های دیروز: 606 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 961787 نفر


نقشه سایت


تماس با ما