سلول های LE LE. Cell. LE. Cell.

* نام آزمایش :

LE. Cell.

 

* توضیح راجع به تست :

آزمايش LE cell  اولين تستي بود که دهها سال پيش براي تشخيص بيماريهاي خود ايمني سيستميک که سر دسته آنها لوپوس يا SLE ميباشد ابداع شد ولي بدليل حساسيت پايين آن (زير 50 %) خيلي زود دانشمندان را متقاعد کرد که بدنبال آزمايشات تشخيصي ديگري باشند.

 به هرتقدير خوشبختانه سالها پيش محققين ايمنولوژيست، موفق شدند تست با ارزش ANA  را ابداع کنند.

تيتر Anti DNA  در دوران نقاهت نزديک به صفر خواهد شد.عده اي از مطالعات نشان داده است تيترهاي پاييني ازاين آنتي بادي در ساير بيماريهاي روماتوئيدي، هپاتيت مزمن، منونوکلئوز عفوني و سيروز صفراوي يافت شده است. بهمين جهت با تمام تفاصيل فوق توصيه می شود ترکيبي از  ANA مثبت، Anti DNA مثبت و کاهش C4 با اختصاصيت 100 % تشخيص SLE را تاييد ميکند.در نتیجه امروزه از تست LE cell کمتر استفاده می شود

سلولهای LE سلولهای فاگوسیت کننده که یک هسته اپونیزه شده را بلعیده اند . هر چند امروزه به ندرت انجام می شود ممکن است بصورت تصادفی در مایع مفصل، پلورال یا پریکاردیال یافت شوند . سلول LE در 75% بیماران با SLE دیده می شود اما در بیماریهای مختلط بافت همبند ، RA، سندرم شوگرن، هپاتیت مزمن فعال ، سیروز صفراوی اولیه و لوپوس ناشی از دارو یا داروهای القا کننده ANA نیز دیده می شوند .

در جریان این بیماری تعداد زیادی آنتی کور بوجود می آید که یکی از آنها فاکتور LE بوده مکانیسم بوجود آمدن این آنتی کور هنوز بدرستی مشخص نیست. از نظر تشخیصی مهمترین آنتی کرها عبارتند از آنتی کرهای ضد هسته ای که با کمپلکس DNA هسته راکسیون ایجاد  می کند این آنتی کورها مسئول LE می باشند و در جریان بیماری در مغز استخوان یک هپیر پلازی سری میلوئید یا مگا کاریوسیت را نشان می دهد و پلاکت ها کاهش مختصری یافته و آنتی کرهای ضد پلاکتی تا 75% از بیماران دیده شد و گلبولهای سفید یک لکوپنی مختصر که با انحراف به چپ همراه بوده و در 10، 15% موارد هم یک کم خونی نورموستیک، نورموکرومیک دیده می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 9 نفر

بازدید های امروز: 59 نفر

بازدید های دیروز: 294 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 959857 نفر


نقشه سایت


تماس با ما