تعیین گروه خون B.Group (ABO) Blood Group (ABO)

 

 

 

* نام آزمایش:

 

ABO Grouping and Rh Typing

 

* نام‌های دیگر آزمایش:

 

 BG + Rh, Boold Group + Rh

 

 

* چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

 

جهت تعیین گروه خونی و نوع Rh انجام می‌شود. زمانی كه فرد می‌خواهد خون یا فرآورده‌های خونی دریافت كند، تصمیم به اهدای خون دارد و یا در خانم‌های باردار كه تناسب Rh آنها با Rh جنین مهم می‌باشد درخواست می‌گردد.

 

* نمونة مورد نیاز:

 

نمونة خون وریدی یا نمونه پاشنه پای نوازد

 

* آمادگی قبل از انجام آزمایش:

 

آمادگی خاصی نیاز ندارد

 

* دانستنی‌های بیشتر:

هر انسان دارای یکی از گروههای نامبرده زیر است O,AB,B,A و هر شخصی بیش از یکی از این چهار گروه را دارا نمی باشد مثلاً یک شخص نمی تواند هم گروه A و هم گروه O باشد از طرفی روی گلبول قرمز افراد گروه A دارای اگلوتی نوژن A و همین افراد دارای آنتی کری بنام آنتی کر ضد B وجود دارد و در روی گلبول قرمز افراد گروه O فاقد اگلوتی نوژن ولی در سرم خون این افراد حاوی آنتی کورهای ضد A و ضد B بوده و یا در گروه خون AB روی سطح گلبول قرمز حاوی اگلتی نون A  و B و در سرم خون این افراد هیچ کدام از آنتی کرهای ضد A و ضد B دیده نمی شود. از طرفی این آنتی کورهای طبیعی (آنتی کور A و آنتی کور B) در فراکسیون گلبولین سرم خون قرار گرفته اند.

 

 گروه خون AB چون هیچ‌گونه آنتی‌بادی بر علیه A و B ندارد به راحتی می‌تواند با رعایت عامل Rh، هم از گروه خون A و هم از B خون دریافت كند.

 

اگر شخصی با Rh منفی از شخصی با Rh مثبت خون دریافت كند، زمانی كه خون به فرد منفی منتقل می‌شود بدن او آنتی بادی‌هایی بر علیه Rh‌های مثبت وارد شده می‌سازد (چون این Rh‌ها به صورت طبیعی در بدن فرد Rh منفی وجود ندارند بدن آنها را مهاجم تشكیل داده و  بر  علیه آنها آنتی‌بادی می‌سازد) این مكانیسم با اولین انتقال خون مشكلی ایجاد نمی‌كند ولی اگر دفعات بعدی خون Rh مثبت به فرد منفی انتقال یابد، آنتی بادی‌های ساخته شده به Rh مثبت حمله می‌كنند و باعث رسوب گلبول‌ها می‌گردند كه خطرات جدی ایجاد می‌كند. تعیین نوع Rh  برای خانم‌های باردار از اهمیت خاصی برخوردار است. اگر گروه خون مادر منفی و گروه خونی جنین  مثبت باشد بدن مادر آنتی‌بادی تولید می‌كند كه این آنتی بادی‌ها از جفت عبور می‌كنند و می‌توانند گلبول‌های قرمز جنین را از بین ببرند.

 

برای جلوگیری از این امر مادر Rh منفی طی بارداری از ایمونوگلوبولین استفاده خواهد كرد تا بارداری و زایمان موفقی را پشت سر بگذارد. ایمونوگلوبولین Rh باعث جلوگیری از پیوند شدن آنتی بادی‌های مادر و آنتی‌ژن‌های Rh جنین می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 9 نفر

بازدید های امروز: 44 نفر

بازدید های دیروز: 294 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 959842 نفر


نقشه سایت


تماس با ما