اسپارتات آمینوترانسفراز AST SGOT (AST)

* نام آزمایش:

 Aspartate Aminotransferase

* نام‌های دیگر آزمایش:

 Aspartate Transaminase, SGOT, AST

* آزمایش‌های مرتبط: 

 Bilirubin, ALP, SGPT

* چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت بررسی عملکرد کبد درخواست می‌گردد.

* نمونۀ مورد نیاز:

نمونه خون وریدی

* آمادگی قبل از انجام آزمایش:

آمادگی خاصی احتیاج ندارد.

* دانستنی‌های بیشتر:

AST آنزیمی ‌است که در سلول‌های سراسر بدن وجود دارد ولی بیشتر در اندام‌هایی مانند کبد و قلب متمرکز شده است و به میزان خیلی کمی ‌در ماهیچه‌ها و کلیه نیز وجود دارد.

کبد عضو بسیار مهمی ‌از بدن است که وظایف حساسی را بر عهده دارد از این رو آگاهی از سلامت این عضو بسیار اهمیت دارد. به همین جهت این آزمایش بخشی از برنامه چکاپ سلامت می‌باشد. عوامل مختلفی هستند که می‌توانند اثر تخریبی روی کبد داشته باشند مانند بیماری‌های هپاتیت و سیروز یا مصرف زیاد الکل. از این آزمایش جهت بررسی تأثیر سمیت داروها بر کبد نیز استفاده می‌شود. جهت بررسی صدمات کبدی این آزمایش به همراه آزمایش SGPT درخواست می‌شود که SGPT آزمایش مهم‌تری می‌باشد.

 

از علائم ابتلا به بیماری‌های کبدی می‌توان به ضعف و خستگی، کم اشتهایی، تهوع و استفراغ تورم ناحیۀ شکمی ‌و زردی اشاره کرد. مقادیر خیلی بالای این آنزیم (تا 10 برابر حد طبیعی) نشانگر بیماری هپاتیت می‌باشد که بر اثر ویروس به وجود می‌آید. در این حالت معمولاً میزان آنزیم 1 تا 2 ماه بالا می‌ماند و طی 3 تا 6 ماه معمولاً به حالت طبیعی باز می‌گردد. در هپاتیت مزمن سطح آنزیم به اندازۀ نوع حاد بالا نمی‌رود (حدود 4 برابر طبیعی). در شرایطی چون حملۀ قلبی، صدمات ماهیچه‌ای و سیروز نیز میزان آنزیم در خون بالا می‌رود.

* مقادیر طبیعی:

تا U/L 40

میزان AST در نوزادان بیشتر از بزرگسالان می باشد.

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 11 نفر

بازدید های امروز: 89 نفر

بازدید های دیروز: 340 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 959593 نفر


نقشه سایت


تماس با ما