آزمایش تیروئید T3 Total T3 Total T3

* نام آزمایش:

T3

 

* نام‌های دیگر آزمایش:

 T3 Total T3,Triiodothyronine

 

* آزمایش‌های مرتبط:

T3-Uptake, T4, TSH

 

* چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

تعیین ميزان كمي T3 براي تشخیص و ارزیابی پركاري غده تيروئيد مورد بررسی قرار می گیرد .

 

* نمونۀ مورد نیاز:

نمونه خون وریدی

 

* آمادگی قبل از انجام آزمایش:

آمادگی خاصی احتیاج ندارد ولی بعضی از داروها می‌توانند با این آزمایش تداخل ایجاد کنند که بهتر است قبل از انجام آزمایش، پزشک را در جریان داروهایی که مصرف می‌کنید قرار دهید.

 

* دانستنی‌های بیشتر:

 T3یکی از دو هورمون اصلی است که بوسیلۀ غدۀ تیروئید ‌ترشح می‌شود. هورمون دیگر T4 است. تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شکل است که جلو و پایین حنجره قرار گرفته است و میزان مصرف انرژی بدن را کنترل می‌کند. زمانی که سطح T3 در خون کاهش می‌یابد غدۀ هیپوتالاموس هورمونی آزاد می‌کند که روی هیپوفیز تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود هورمون TSH از هیپوفیز آزاد گردد که این هورمون به نوبۀ خود روی غدۀ تیروئید اثر می‌کند و باعث می‌شود میزان بیشتری از هورمون T3 از تیروئید آزاد گردد. بیشتر میزان هورمون‌های‌ ترشحی از تیروئید، از نوع T4  هستند که غیرفعال می‌باشند و بعد از ورود به بافت‌ها به T3 تبدیل می‌شوند که فرم فعال است. زمانی که تیروئید مقادیر زیادی از هورمون‌های T3 و T4  را ‌ترشح می‌کند فرد دچار عارضه‌ای بنام پرکاری تیروئید (‌هایپرتیروئیدی) می‌شود که از نشانه‌های آن می‌توان به ظهور حالت‌های عصبی، بی‌خوابی، لرزش دست، کاهش غیرطبیعی وزن و پف کردن چشم‌ها اشاره کرد. در صورتی‌که تیروئید نتواند مقادیر کافی هورمون‌ها را تولید کند فرد دچار کم‌کاری تیروئید (هایپوتیروئیدی) می‌گردد و متابولیسم بدن او مختل می‌شود که عوارضی نظیر اضافه وزن، خشکی پوست، سرگیجه و یبوست را به همراه دارد.

 7 /99 درصد از T3 موجود در خون به صورت پیوند شده با پروتئین‌های دیگر است و فقط 3/0 درصد از T3 به صورت آزاد (Free T3) می‌باشد. که برای هر دو نوع پیوند شده و آزاد آزمایش‌های اختصاصی وجود دارد.

آزمایش T3 زمانی درخواست می‌شود که نتیجۀ آزمایش TSH و T4  غیرطبیعی گزارش شده باشد. یکی از دلایل اصلی پرکاری تیروئید می‌تواند نقص سیستم ایمنی باشد.

نکته : سطح نرمال T3 ضرورتا ً بیماری تیروئید را رد نمی کند زیرا در مواردی از اختلالات تیروئیدی مثل هیپو و هایپر تیروئیدی بدون علامت ، افزایش ترشح جبرانی T3 در کمبود ید و افزایش ترشح TBG می تواند با حالت یوتیروئید همراه باشد .

· موارد افزایش:

بیماری گریوز،بیماری پلامر،آدنوم سمی تیروئید، تیروئیدیت حاد،هیرتیروئیدی ساختگی،حاملگی،هپاتیت، هیرپروتئینمی مادرزادی

- موارد کاهش:

هیپوتیروئیدی،برداشتن تیروئید یا جراحی،میکسورم،نارسایی هیپوفیزی، نارسایی هیپوتالاموس، سوء تغذیه پروتئینی و سایر حالات کمبود PR نظیر سندروم نفروتیک، نارسایی و کمبود ید، سندروم کوشیگ، سیروز، بیماری کبدی

 

* مقادیر طبیعی :

0.8 تا 2.15 ng/ml

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 12 نفر

بازدید های امروز: 45 نفر

بازدید های دیروز: 340 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 959549 نفر


نقشه سایت


تماس با ما