آزمایش تیروئید TSH TSH TSH

* نام آزمایش:

TSH   

 

* نام‌های دیگر آزمایش:

   Thyrotropin, Thyroid Stimulating Hormone

 

* آزمایش‌های مرتبط:

   T3-Uptake, T4, T3

 

* چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

تعيين ميزان كمي TSH براي تشخیص و ارزیابی پركاري و کم کاری غده تيروئيد و نیز در ارزیابی پاسخ به درمان در این دو مورد کاربرد دارد

 

* نمونۀ مورد نیاز:

خون وریدی یا نمونۀ خونی که از پاشنۀ پای نوزاد گرفته می‌شود.

 

* آمادگی قبل از انجام آزمایش:

آمادگی خاصی احتیاج ندارد. ولی بعضی از داروها می‌توانند با این آزمایش تداخل ایجاد کنند که بهتر است قبل از انجام آزمایش، پزشک را در جریان داروهایی که مصرف می‌کنید قرار دهید.

 

* دانستنی‌های بیشتر:

TSH به وسیلۀ هیپوفیز ساخته می‌شود که غده‌ای کوچک است و زیر مغز واقع شده. هیپوفیز در تنظیم ‌ترشح هورمون‌های T4 و T3 نقش دارد. تنظیم سطح هورمون‌های تیروئیدی توسط سیستمی چرخه‌ای صورت می‌گیرد. زمانی که غلظت هورمون‌های تیروئید در خون پایین بیاید هیپوتالاموس هورمونی بنام TRH آزاد می‌کند که روی هیپوفیز تأثیر می‌گذارد و باعث آزاد شدن TSH می‌گردد که TSH به نوبۀ خود روی تیروئید تأثیر گذاشته و باعث آزاد شدن  T3 و T4 می‌گردد. وقتی هر سه اندام (هیپوتالاموس، هیپوفیز و تیروئید) به درستی عمل کنند، سطح هورمون‌های تیروئیدی در خون ثابت می‌ماند. زمانی که سطح TSH بالا می‌رود روی غده تیروئید تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود غدۀ تیروئید هورمون‌های بیشتری بسازد که این هورمون‌ها روی هیپوتالاموس، تأثیر می‌گذارند و باعث کاهش سطح TRH می‌شوند که در نتیجه باعث می‌شود سطح TSH پایین بیاید. پرکاری تیروئید (ترشح بیش از حد هورمون‌های تیروئیدی) با علائمی‌از قبیل تپش قلب، اضطراب، ضعف، از دست دادن وزن، ناراحتی‌های عصبی و مشکلات خواب مشخص می‌شود. کم‌کاری تیروئید (‌ترشح کمتر از حد طبیعی هورمون‌های تیروئیدی) با علائمی از قبیل اضافه وزن، خشکی پوست، ریزش مو، نامنظمی عادت ماهیانه، عدم تحمل سرما و سرگیجه مشخص می‌گردد.

 

جهت مشخص شدن کم‌کاری یا پرکاری تیروئید معمولاً در ابتدا آزمایش TSH و T4 (بیشترین هورمون مترشحه از غدۀ تیروئید) با هم درخواست می‌شوند. آزمایش TSH جهت بررسی مشکلات ناباروری نیز درخواست می‌گردد.

 

* مقادیر طبیعی :

تولد تا روز چهارم:            1-39            μIU/mL      

هفته 2 تا20:                  μIU/mL           1.7-9.1                   

هفته 21 تا 20 سالگی      μIU/mL             0.7-6.4       

21 تا 54 سالگی:            μIU/mL              0.4-4.20               

55 سالگی به بالا:            0.5-8.9              μIU/mL

 

 

 

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 11 نفر

بازدید های امروز: 37 نفر

بازدید های دیروز: 356 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 963265 نفر


نقشه سایت


تماس با ما