استرادیول Estradiol Estradiol

* نام آزمایش:

Estradiol

 

* نام‌های دیگر آزمایش:

 E2

 

* آزمایش‌های مرتبط:

 FSH, LH, Progesterone, Testosterone

 

* چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

در بانوانی که اختلالات عادت ماهیانه دارند، خونریزی زیاد یا غیرطبیعی دارند. خانم‌هایی که با مشکل ناباروری روبرو هستند و یا نشانه‌هایی از یائسگی بروز می‌دهند درخواست می‌شود. جهت بررسی وجود صفات زنانه در مردان نیز این آزمایش درخواست می‌شود.

 

* نمونۀ مورد نیاز:

نمونه خون وریدی

 

* آمادگی قبل از انجام آزمایش:

آمادگی خاصی احتیاج ندارد.

 

* دانستنی‌های بیشتر:

E2 (17β  استرادیول ) قوی ترین استروژن است و در زنان غیر حامله عمده آن از تخمدانها و مقادیر کمی از آدرنال منشاء می گیرد . جفت یک منبع اضافی تولید E2 در حاملگی است و مقدار آن در نارسایی تخمدان کاهش می یابد ( در نارسایی اولیه تخمدان FSH-LH افزایش می یابد در حالیکه در نارسایی ثانویه تخمدان همراه با کم کاری هیپوفیز ، FSH-LH کاهش می یابد ) در زنان میزان E2 در یک دوره پریود ماهانه تغییر می کند و بیشترین مقدار آن قبل از تخمک گذاری است . میزان استرادیول در بررسی اختلالات قائدگی ، تاخیر در بلوغ آمنوره اولیه ، ثانویه و یائسگی کاربرد دارد .

بر اساس شرایط بالینی بیمار و ارتباط با سایر آزمایشات و نتایج کنترل کیفی در مورد نتایج بیماران تصمیم گیری می شود . الگوی تولید استرادیول در سیکل قاعدگی اغلب در رابطه با FSH ، LH و prog بررسی می شود . استرادیول تولید FSH را مهار کرده و آزاد سازی LH را قبل از تخمک گذاری تحریک می کند بنابراین سطح قبل از تخمک گذاری یک اندکس رسیدن فولیکولار است . همزمان با سونوگرافی یک افزایش اولیه در سطح استرادیول سرم ، یک ابزار مفید برای تعیین حاملگی است . تعیین سطح استرادیول در ارزیابی تعدادی از اختلالات سیکل قاعدگی و Feminization   در بچه ها و تومور مترشحه استروژن مفید است . استرادیول در موارد ژنیکوماستی و سیروز افزایش دارد . همچنین اندازه گیری این هورمون در اهداف درمانی و تشخیصی ناباروری و در تشخیص افتراقی آمنوره و مانیتورینگ القاء و تخمک گذاری کاربرد دارد . در مردان منبع تولید استرادیول بیضه ها می باشند و سطوح بالای استرادیول در تومورهای بیضه و ژنیکوماستی در مردان دیده می شود .

·     موارد افزایش:

سندروم های زن نما- بلوغ زودرس- تومور تخمدانی- تومور بیضه- تومور آدرنال- حاملگی طبیعی- سیروز کبدی- نکروز کبدی- هیپر تیروئیدی

·     موارد کاهش:

شکست حاملگی- سندروم ترنر- کم کاری هیپوفیز- هیپوگنادیسم اولیه و ثانویه- سندروم اشتاین- لونتال- یائسگی- بی اشتهایی عصبی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 16 نفر

بازدید های امروز: 58 نفر

بازدید های دیروز: 340 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 959562 نفر


نقشه سایت


تماس با ما