آلکالن فسفاتاز Alk. ph Alkaline Phosphatase

* نام آزمایش:

Alkaline Phosphatase

* نام‌های دیگر آزمایش:

ALKP, ALK Phos, ALP  

* چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت غربالگری و پایش درمان بیماری‌های كبد و استخوان و بررسی انتشار (متاستاز) سرطان‌ها به استخوان، این آزمایش درخواست می‌شود.

* نمونه مورد نیاز:

نمونه خون وریدی

* آمادگی قبل از انجام آزمایش:  8 تا 12 ساعت ناشتایی توصیه می‌شود ولی ضروری نیست.

* دانستنی‌های بیشتر:

ALKP آنزیمی ‌است كه در بافت‌های مختلفی از بدن مانند كبد، استخوان، كلیه، روده و در بانوان باردار در جفت یافت می‌شود ولی بیشتر در كبد و استخوان وجود دارد. در كبد، سلول‌هایی كه مجرای صفراوی را تشكیل می‌دهند دارای مقادیر بیشتری از این آنزیم هستند. در استخوان نیز سلول‌هایی بنام استئوبلاست كه در تشكیل استخوان نقش دارند مسئول ساختن این آنزیم می‌باشند.

بافت‌های دیگر نیز‌تركیباتی شبیه این آنزیم (Isoensyme) تولید می‌نمایند. در آسیب‌های كبد و استخوان مقدار این آنزیم بالا می‌رود و در انسداد مجاری صفراوی مقدار این آنزیم به شدت بالا می‌رود. در بیماری‌هایی مانند سرطان كبد، سیروز، هپاتیت و مصرف داروهایی كه سمیت بالایی برای كبد دارند، میزان ALKP افزایش ‌پیدا می‌كند. در صورتی كه میزان این آنزیم در خون بالا باشد برای اینكه پزشك تشخیص دهد مسئول این افزایش كدام بافت بدن است، بررسی ایزوآنزیم‌های دیگر را درخواست می‌نماید. این آزمایش قسمتی از برنامه چكاپ سلامت می‌باشد و همراه با آزمایش‌های دیگری نظیر AST و ALT درخواست می‌گردد كه مجموع آنها را پانل كبد می‌نامند. نشانه‌های بیماری كبدی و صفراوی، ضعف و خستگی، تهوع و استفراغ، درد ناحیة شكمی، زردی، مدفوع به رنگ روشن، ادرار تیره رنگ و خارش می‌باشد و نشانه‌های درگیر شدن استخوان‌ها، درد استخوان و مفاصل، افزایش احتمال شكستگی‌های پی در پی استخوان و تغییر شكل استخوان‌ها می‌باشد.

اگر نتیجه اندازه‌گیری كلسیم، فسفر و ویتامین D غیرطبیعی باشد می‌تواند نشان دهندة این امر باشد كه افزایش ALKP منشاء استخوانی دارد. در بیماری هپاتیت، ALKP نسبت به AST و ALT كمتر افزایش می‌یابد. و در انسداد و جراحت مجاری صفراوی (به علت وجود سنگ) ALKP نسبت AST و ALT بیشتر افزایش می‌یابد. كودكان و نوجوانان و بارداران به طور طبیعی میزان بیشتری از این آنزیم در بدن خود دارند كه می‌تواند به علت استخوان‌سازی و رشد اندام‌ها باشد. داروهای ضد بارداری خوراكی می‌توانند به طور كاذب نتایج آزمایش را كاهش یافته نشان دهند.

* مقادیر طبیعی:

مردان: U/L 270 >

زنان: U/L   240 >

میزان ALP در کودکانونوجوانان به علت رشد استخوانی بالاتر از بزرگسالان است.

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 12 نفر

بازدید های امروز: 61 نفر

بازدید های دیروز: 356 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 963289 نفر


نقشه سایت


تماس با ما