آنتی استرپتولیزین O A.S.O.T Anti Sterptolysin O titre

*نام آزمایش :

ASO

 

 *نام های دیگر آزمایش :

آنتی استرپتولیزین O و ( ASO(Anti-Sterptolysin-O

 

 *چرا و چه موقع درخواست می شود :

در بروز عفونت گلو و پوست

 

 *نمونه مورد نیاز :

نمونه خون وریدی

  *دانستنی های بیشتر :

باکتریهای استریپتوکوک گروه A لانسفیلد ( Lance field) یا استرپتوکوک های چرکزا (streptococcus pyogenes) اکثرا موجب بروز عفونت گلو و پوست در انسان می شوند. محل زندگی آن فقط انسان می باشد. این عفونت ها بیشتر در طبقات پائین جامعه که شرایط بهداشتی خوبی ندارد در نقاطی که تراکم جمعیت وجود دارد به صورت اپیدمیک دیده می شود.

کودکان 5 تا 15 سال بیشتر در معرض این باکتری می باشند ولی جوانان و افراد مسن نیز به این میکروب حساس هستند. عفونتهای پوستی استرپتوکوکی بیشتر در مناطق با آب و هوای گرم و بویژه در تابستانها دیده می شوند. از عوارض مهم عفونتهای استرپتوکوکی گروه A، تب روماتیسمی (Rheumatic fever) گلومرولنفریت ها و پس از عفونت استرپتوکوکی (Acute Post-streptococcal glomerulonephritis) می باشند. 3-2 درصد عفونت های استرپتوکوکی گلو (Pharyngitis) منجر به تب روماتیسمی می شوند، در صورتی که بیشتر عفونت های استرپتوکوکی گلو و پوست ایجاد گلو مرولنفریت حاد می کنند که حدود 95% این موارد پس از 4 الی 6 هفته کاملاً بهبودی حاصل شده و فقط 2 تا 5 درصد آنها تبدیل به شکل مزمن بیماری می شود.

نتایج به )  250> و 250  < ) گزارش می شوند. فاکتور های مختلفی از قبیل سن بیمار، شدت عفونت، سابقه قبلی بیمار با عفونت استرپتوکوکی، وضعیت ایمنولوژیکی بیمار در رابطه با تولید آنتی بادی و وضعیت و سطح زنگی بیمار در جامعه می باشد. تیتر ASO در افراد فقیر و طبقه پایین جامعه بالاتر از افراد طبقه مرفه جامعه است. آزمایش ASO زمانی ارزش بالینی زیادی دارد که به فاصله یک الی دو هفته تکرار شود اگر افزایش تیتر 4 برابر یا بیشتر نشان دهد، دلالت به عفونت استرپتوکوکی حاد می باشد بهتر است نمونه سرم قبلی بیمار در فریزر نگه داری شده و با آخرین نمونه سرم بیمار، با هم در یک شرایط آزمایش شود.

 در 85-75 درصد از عفونت های استرپتوکوکی، تیتر ASO افزایش می یابد.

در عفونت های استرپتوکوکی پوست، افزایش تیتر ASO کمتر دیده می شود در صورتی که افزایش تیتر Anti- Dnase B و آنتی هیالوروئیداز واضحتر مشاهده می شود تیتر ASO در کودکان زیر دو سال و افراد بالای 50 سال کمتر از حد طبیعی است در اطفال در سنین مدرسه و جوانان کمی بالاتر از حد معمول است در بیماری های تب روماتیسمی و گلومرولنفریت حاد، یک افزایش چشم گیر در تیتر ASO قبل از بروز علائم بالینی دیده می شود و تا مدت ها (6 ماه) پس از ظهور بیماری این تیتر بالا می ماند.                                     

 *مقادیر طبیعی :

مقادير طبيعي كمتر از 250

 

 

 

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 8 نفر

بازدید های امروز: 62 نفر

بازدید های دیروز: 294 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 959860 نفر


نقشه سایت


تماس با ما