پروتئین واکنشی فاز حاد C.R.P C.Reactive Protein

*نام آزمایش :

CRP

 

*  نام های دیگر آزمایش :

High Sensitivity CRP, C-Reative Protein

 

*آزمایش های مرتبط :

RF, ESR

 

 *چرا و چه موقع درخواست می شود :

جهت بررسی وجود التهاب و یا پایش درمان بیماریهای التهابی مانند عفونتهای قارچی، باکتریایی و بیماریهای خود ایمنی درخواست میشود

 

 *نمونه مورد نیاز :

نمونه خون گرفته شده از رگ وریدی بازو

 

 *آمادگی قبل از انجام آزمایش :

آمادگی خاصی احتیاج ندارد.

 

  *دانستنی های بیشتر :

پروتئین واکنشی (CRP) C ، پروتئینی است که بعد از عفونت، التهاب و یا صدمات بافتی توسط کبد در جریان خون آزاد میشود. در شرایطی همچون حمله قلبی و ابتلا به بیماریهای خود ایمنی نیز میزان این پروتئین افزایش مییابد. بعد از بالا رفتن میزان این پروتئین، علائمی از جمله تب و درد نیز بروز مینماید. این آزمایش تشخیصی نمیباشد و پزشک باید برای تشخیص علت التهاب یا عفونت معاینات دقیقتر و آزمایشهای دیگری را درخواست نماید. این آزمایش معمولاً با آزمایش ESR درخواست میشود. مقادیر بالای این پروتئین نشان دهندۀ وجود التهاب یا عفونت میباشد اما مکان التهاب یا عفونت را مشخص نمیکند. در اواخر دوران بارداری و در افراد چاق مقادیر این پروتئین ممکن است کمیبالاتر باشد. آزمایش ESR نیز میتواند وجود التهاب و عفونت را نشان دهد ولی معمولاً CRP زودتر بالا میرود و با سرعت بیشتری نسبت به ESR پایین میآید.

در آزمایش Hs-CRP مقادیر خیلی پایین پروتئین C تشخیص داده میشود. و جهت تشخیص وجود خطر بالقوه حملۀ قلبی مورد استفاده قرار میگیرد. این آزمایش معمولاً در افرادی که از لحاظ بدنی سالم به نظر میرسند درخواست میشود.

 

*مقادیر طبیعی :

منفی

 

 

 

 

           

 

 

 

 


آمار سایت

افراد آنلاین: 12 نفر

بازدید های امروز: 91 نفر

بازدید های دیروز: 340 نفر

تعداد کل بازدید های سایت: 959595 نفر


نقشه سایت


تماس با ما